با ما همراه باشید

فرهنگی، علمی و آموزشی

با حل شدن راز پرتره گم‌شده، دو معشوق پس از قرن‌ها به هم رسیدند!

راز این پرتره‌ها در سال ۲۰۰۴ زمانی حل شد که آریان فان سوختلن، نماشگاه گردان هلندی، سندی را در بایگانی این کشور پیدا کرد. عکسی سیاه و سفید از نقاشی پرتره یک مرد با یک نشان خانوادگی خاص که در سال ۱۸۹۶ در حراجی در لندن فروخته شد.

واحد اطلاع رسانی بنیاد دوستی و توسعه روابط ایران و هلند،پرتره «بانوی رنسانس» از سال ۱۹۵۱ بر دیوار موزه مائریتشویس شهر لاهه در هلند آویزان است. پژوهشگران هنری و متصدیان موزه می‌دانستند که این پرتره بخشی از یک نقاشی دو تکه است که اغلب از در آن چهره‌های زوجی عاشق کشیده می‌شود.

معشوق «بانوی رنسانس» که بود و نقاشی چهره‌اش کجا؟
راز این پرتره‌ها در سال ۲۰۰۴ زمانی حل شد که آریان فان سوختلن، نماشگاه گردان هلندی، سندی را در بایگانی این کشور پیدا کرد. عکسی سیاه و سفید از نقاشی پرتره یک مرد با یک نشان خانوادگی خاص که در سال ۱۸۹۶ در حراجی در لندن فروخته شد.

بدین ترتیب هویت این زوج کشف شد: الیزابت بلینگهاوزن و نامزدش یاکوب اونفالیوس.

در دوران رنسانس در آلمان نقاشی‌های دوتایی از زوج‌ها که قابشان با لولا به هم متصل می‌شد بسیار محبوب بود. در این نقاشی‌ها معمولا نشان خانوادگی گنجانده می‌شد و طوری طراحی شده بود که روی میز قرار داده شود و نه روی دیوار.

نقاش این پرتره‌ها بارتالاموس (بارتل) برایان، نقاش عصر رنسانس است که در سال ۱۴۹۳ در کلن متولد شد و در سال ۱۵۵۱ میلادی درگذشت.

هنرمند ایرانی با «پایان شب سیه سپید است» به فرانسه آمد
معشوق «بانوی رنسانس» کجا بود؟
آریان فان سوختلن پس از کشف هویت این افراد به دنبال پرتره یاکوب اونفالیوس می‌گشت. او بر اساس اسناد بایگانی دریافت که بخش از نقاشی یاکوب توسط یک کلکسیونر هنری در لندن و پرتره زن توسط یک کلکسیونر در پاریس خریداری شده بود. پس از آن در سال ۱۹۱۲ پرتره الیزابت به دست موزه ملی آمستردام رسید و در سال ۱۹۵۲ در اختیار موزه مائریتشویس شهر لاهه قرار داده شد.

پرتره یاکوب در ماه مه سال گذشته بالاخره پس از آن پیدا شد که یک حراجی کوچک در پاریس «پرتره یک مرد ناشناس» را به گالری نقاشی در سوئیس فروخت.

یک نماشگاه گردان آلمانی این پرتره را پیدا کرد و به موزه ملی آمستردام خبر داد. آریان فان سوختلن می‌دانست که این پرتره، نامزد بانوی رنسانس است.

موزه مائریتشویس به سرعت اقدام کرد و با به دست آوردن نقاشی تائید کرد که این بخش دوم پرتره‌ای است که دهه‌ها بر دیوار این موزه به تنهایی آویزان بود.

بدین‌صورت این زوج پس از قرن‌ها جدایی دوباره بر دیوار موزه به یکدیگر رسیدند./یورونیوز فارسی 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی، تجارت و سرمایه گذاری

از هر ۵ شهروند اروپایی یک نفر در آستانه فقیر شدن است؛ «وضعیت وخیم‌تر می‌شود»

در حالی که اتحادیه اروپا پس از بحران مالی بزرگ سال ۲۰۰۸ متعهد به کاهش شمار شهروندان فقیر خود شده بود، گزارشگر ویژه فقر شدید سازمان ملل متحد می‌گوید که ۲۷ کشور عضو این اتحادیه نتوانسته‌اند به این تعهد خود عمل کنند.

واحد اطلاع رسانی بنیاد دوستی و توسعه روابط ایران و هلند، براساس گزارش دفتر منطقه‌ای مبارزه با فقر شدید سازمان ملل متحد در اروپا، امسال ۲۱ درصد شهروندان اروپایی در آستانه فقیر شدن هستند. این آمار شامل ۱۹ میلیون و ۴۰۰هزار کودک و ۲۰میلیون و ۴۰۰ هزار کارگر است.

این آمار در حالی منتشر می‌شود که اولیویه دو شوتر، گزارشگر گزارشگر ویژه فقر شدید سازمان ملل متحد نسبت از بدتر شدن اوضاع در ماه‌های آینده اطمینان دارد و می‌گوید: «می‌دانیم که بحران مثل یک موشک دومرحله‌ای است. ما همین حالا شمار بسیاری از افراد را داریم که پیشاپیش درآمدشان را از دست داده اند. خیلی از آن‌ها حتی قبل از [شیوع بیماری کووید۱۹] هم در فقر به سر می‌بردند. اما مرحله دوم و سخت‌تر تا پایان سال ۲۰۲۱ فرا می‌رسد؛ وقتی که همزمان با ورشکستگی‌های بزرگ، شمار بسیار بیشتری کارشان را از دست می‌دهند. کمک دولت‌ها به شرکت‌ها کم‌کم کاهش می‌یابد و بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی در ماه‌های پیش رو مجبور به اعلان ورشکستگی هستند.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا سال گذشته متعهد شده بودند که شمار فقرا را به ۲۰ میلیون نفر کاهش دهند. امری که مسلما محقق نشد. گزارشگر سازمان ملل رقابت مالیاتی میان کشورهای اروپایی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر را یکی از عوامل اصلی ناتوانی برای مبارزه با پدیده فقر در این منطقه می‌داند و می‌گوید: «دولت‌های اروپایی هر سال ۱۶۰ تا ۱۹۰ میلیارد یورو از درآمدهای مالیاتی خود را [برای جلب سرمایه‌گذاری] از دست می‌دهند.»

اولیویه شوتر از دولت‌های اروپایی می‌خواهد تا شجاعت بازتعریف بنیادین حکمرانی اقتصادی-اجتماعی را داشته باشند. در حال حاضر اصل رقابت و تلاش برای رسیدن به بازار رقابتی کامل، به مثابه الگوی اقتصادی اتحادیه اروپا عمل می‌کند. با وجود اهمیت تامین اجتماعی، شمار بالای فقرا و افراد در آستانه سقوط به زیر خط فقر نشانگر چالش جدی برای کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا در دوره بحران کرونا است. منبع: یورونیوز

ادامه مطلب

اقتصادی، تجارت و سرمایه گذاری

آخرین جزییات از میزان صادرات و‌ واردات در ایران

رییس کل گمرک ایران اظهار داشت: در حال حاضر ۴.۵ میلیون تن کالای اساسی از مبادی ورودی به مرحله قبض انبار رسیده است و ۱۶ فروند شناور داریم که در اسکله در حال تخلیه هستند که میزان آن ۵۰۰ هزارتن است.

واحد اطلاع رسانی بنیاد دوستی و توسعه روابط ایران و هلند، مهدی میراشرفی در نشست خبری امروز با اشاره به میزان کالاهای اساسی در گمرکات اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد واردات از بنادر دریایی انجام می‌شود و در حال حاضر ۴.۵ میلیون تن کالای اساسی از مبادی ورودی به مرحله قبض انبار رسیده است و ۱۶ فروند شناور داریم که در اسکله در حال تخلیه هستند که میزان آن ۵۰۰ هزارتن است.

وی ادامه داد: همچنین ۱۴ شناور با حجم ۶۰۷ هزار تن در لنگرگاه هستند. بنابراین ۵ میلیون و ۶۰۷ هزار تن کالای اساسی در حال ترخیص و یا بروی آب برای ترخیص هستند.
رییس کل گمرک ایران با اشاره به میزان واردات در ۱۰ ماه اول سال افزود: در کل ۲۸ میلیون تن کالا وارد شده که ۲۰ میلیون تن آن کالاهای اساسی بوده و مابقی نهاده‌های تولید هستند.
میراشرفی درباره میزان صادرات و‌ واردت اظهار داشت: تا پایان سال جاری واردات به ۳۶ میلیارد دلار و صادرات به ۳۴ میلیارد دلار می‌رسد که در مجموع حدود ۷۰ میلیارد دلار خواهد شد.

وی تاکید کرد: البته این رقم زیبنده کشور نیست چراکه ۲۴ هزار میلیارد دلار در دنیا صادرات وجود دارد با توجه به آنکه ۷.۵ درصد منابع دنیا را در اختیار داریم اگر یک درصد صادرات را به خود اختصاص دهیم باید ۲۴۰ میلیارد دلار صادرات داشته باشیم که نیاز به توسعه استراتژی صادرات دارد. گسترش نیوز

ادامه مطلب

اقتصادی، تجارت و سرمایه گذاری

کمک ۳۰۰ میلیون یورویی دولت هلند برای نمایشگاه‌ها

دولت هلند در راستای افزایش بسته حمایتی خود از مشاغل و اقتصاد، از اقدامات پشتیبانی شامل برنامه هایی برای صندوق ضمانت ۳۰۰ میلیون یورویی جدید برای رویدادها خبر داده است.

واحد اطلاع رسانی بنیاد دوستی و توسعه روابط ایران و هلند، اگرچه برنامه واکسیناسیون در هلند آغاز شده و امکاناتی برای آینده فراهم می آید، اما کسب و کارها همچنان متحمل رنج می شوند، زیرا وضعیت خاص ناشی از بحران ویروس کرونا موجب بحران اقتصادی در این کشور شده است.

جدید ترین کمک دولت قرار است بسته کمک هزینه بالغ بر ۷.۶ میلیارد یورو در سه ماهه اول و دوم سال ۲۰۲۱ برای کل اقتصاد باشد.
دولت هلند می گوید برای رویدادها صندوق ضمانت جداگانه ایجاد می شود. با شروع کار این صندوق، برگزارکنندگان رویدادها می توانند با حمایت آن برنامه ریزی و برگزاری رویدادهای خود را شروع کنند. در حال حاظر احتمال می رود که این صندوق فعالیت خود را از ۱ جولای آغاز نماید. منبع: گسترش نیوز

ادامه مطلب

برترین ها